Mycie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego należy pamiętać o regularnym myciu paneli fotowoltaicznych?

Prawdą jest, że powierzchnia paneli fotowoltaicznych pokrywana jest specjalnymi środkami samoczyszczącymi, dzięki czemu są odporniejsze na zabrudzenia. Rozwiązanie to nie pozwala jednak na całkowite wykluczenie problemu, bo z niektórymi rodzajami zanieczyszczeń moduły sobie po prostu nie poradzą i wymagana jest interwencja z zewnątrz. Każdy użytkownik instalacji PV powinien zadbać o regularne mycie paneli fotowoltaicznych, w przeciwnym razie musi liczyć się z nieprzyjemnymi i kosztownymi konsekwencjami.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Czy panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia?

Panele fotowoltaiczne nie wymagają częstego mycia, ale powinno się je dokładnie wyczyścić dwa razy w roku, co przełoży się na wydłużenie okresu żywotności systemu o nawet kilka lat. Trzeb pamiętać o tym, że zanieczyszczenia osiadające na powierzchni modułów nie znikają samoistnie, ale gromadzą się i mogą powodować spadek ich wydajności – do nawet kilkudziesięciu procent. Po zaobserwowaniu strat w uzysku energii, warto w pierwszej kolejności wyczyścić panele fotowoltaiczne, co powinno momentalnie rozwiązać powstały problem. Ich mycie zaleca się przeprowadzać na wiosnę, aby pozbyć się z powierzchni zanieczyszczeń w postaci sadzy, liści itd. Przy okazji należy sprawdzić, czy niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie jesienno-zimowym nie przyczyniły się do uszkodzenia modułów. Cykliczne mycie paneli fotowoltaicznych jest wskazane także jesienią, gdy słabnie intensywność promieniowania słonecznego, co ułatwia wykonanie prac konserwujących.

Mycie paneli fotowoltaicznych cena za profesjonalnie wykonaną usługę

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych zaleca się powierzyć firmie zewnętrznej, która dysponuje nie tylko doświadczeniem, ale też specjalistycznymi środkami i narzędziami. Szacunkowy koszt tego typu usług wynosi od 15 do 25 złotych netto za pojedynczy panel fotowoltaiczny. Zastosowanie odpowiednich metod pozwoli usunąć co najmniej 99% wszystkich zanieczyszczeń. Profesjonaliści używają między innymi filtrów, szczotek, wysięgników czy nawet robotów czyszczących w przypadku dużych powierzchni – wybór metody zawsze uzależniony jest od zlecenia, każdy klient może liczyć na indywidualne podejście, w oparciu o potrzeby i oczekiwania. Z usług fachowców warto korzystać regularnie, szczególnie przy zaniedbanych panelach fotowoltaicznych, na powierzchni których powstały trudne do usunięcia osady i porosty. Ekipa alpinistów wykona mycie paneli umiejętnie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Nie trzeba martwić się o to, że zostaną one uszkodzone, co wiązałoby się z obniżeniem efektowności pracy całej instalacji PV. Profesjonaliści poradzą sobie nawet w przypadku paneli zamontowanych w trudno dostępnych miejscach, z każdym rodzajem zabrudzenia.

Panele fotowoltaiczne powinny być regularnie czyszczone, co pozwoli uchronić się przed stratami w uzysku mocy. Wpłynie to korzystnie także na wydłużenie okresu ich żywotności, zapobiegnie powstawaniu uszkodzeń i poprawi walory estetyczne. Korzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie są one wysokie w porównaniu ze stratami, jakie może ponieść użytkownik instalacji w przypadku nieumiejętnego mycia paneli czy zaniedbania kwestii utrzymania ich w czystości. Może to wszystko prowadzić do większych strat finansowych, obniżenia wydajności modułów i konieczności ich wymiany w wyniku uszkodzenia.

Zapraszamy do bezpłatnej wyceny.

Alpinist-Clean

Kontakt

Alpinist-Clean
ul. Komorowskiego 6/160
63-100 Śrem
NIP: 785 - 16 - 85 - 585